UWAGI OGÓLNE ZWIĄZANE ZE STOSOWANIEM ACE-1

Najczęściej spotykane objawy niepożądane w czasie stosowania ACE-I omówiono w rozdz. 6.6. i przedstawiono w tab. 6.4. W większości przypadków wystarczy odstawienie czasowe leku, zmiana preparatu lub stosowanie tego samego w mniejszej dawce. U około 3-8% (zależnie od preparatu) chorych leczenie za pomocą ACE-I z powodu objawów niepożądanych musi być jednak przerwane. ACE-I nie stosuje się na ogół u dzieci z powodu braku odpowiednich badań. Jedynie kaptopryl bywa stosowany w dawce początkowej ok. 0,3 mg/kg mc. do maksimum 0,6 mg/kg mc. w dawkach podzielonych.

Chory leczony preparatami ACE-I musi być poinformowany dokładnie o skutkach i ewentualnych objawach niepożądanych stosowania danego leku. Podstawowe informacje dla chorego to:

– 1. Przy nagłej zmianie pozycji ciała, szczególnie w początkowym okresie leczenia i u chorych z niewydolnością krążenia mogą występować zawroty głowy, zasłabnięcia, a nawet chwilowa utrata przytomności.

– 2. W czasie leczenia może wystąpić wysypka skórna, kurcze mięśniowe lub obrzęki rąk, twarzy i okolicy oczu.

– 3. ACE-I mogą powodować kaszel, bóle głowy, dolegliwości żołądkowe, a nawet męczliwość (szczególnie u kobiet).

– 4. Kaptopryl może powodować utratę łaknienia.

– 5. Wszelkie objawy niepożądane, które chory łączy z braniem leku, należy natychmiast zgłaszać lekarzowi i raczej samemu nie przerywać leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *