Olbrzymi wpływ na powstawanie nowotworów mają

Olbrzymi wpływ na powstawanie nowotworów mają zaburzenia hormonalne. Częste występowanie nowotworów w wieku 45-60 lat wiąże się między innymi z zahamowaniem czynności gruczołów płciowych i w związku z tym poważnym zaburzeniem równowagi hormonalnej. Ciąża i karmienie znacznie przyśpieszają rozwój istniejącego raka sutka. Doświadczalnie udaje się wywołać u zwierząt nowotwory za pomocą długotrwałego wstrzykiwania hormonów płciowych żeńskich.

Rakotwórcze działanie hormonów płciowych wynika z ich budowy chemicznej, bardzo zbliżonej do najsilniejszych związków rakotwórczych, jakimi są składniki smoły pogazowej. Inne hormony mają jedynie wpływ pośredni na powstawanie nowotworów.

Ostatnio podkreśla się między innymi role stanu czynnościowego tkanki łącznej w powstawaniu nowotworów. Nowotwór, a zwłaszcza rak, ma rozwijać się wtedy, gdy czynności tkanki łącznej ulegają zahamowaniu (starość). Jednakże błędem jest mniemanie, że nowotwory pojawiają się głównie w starości. Coraz częściej spotykamy nowotwory u ludzi młodych, a zwłaszcza u ludzi w średnim wieku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *