Nowotwór

Nowotwór rozrasta się na podłożu macierzystej tkanki prawidłowej, z której wyodrębnia się ze względu na różnice biologiczne i morfologiczne. W niektórych przypadkach można dostrzec stopniowe narastanie tych różnic (zwłaszcza morfologicznych), co określamy nazwą nowotworzenia lub rakowacenia. Takie wczesne okresy wytwarzania się tkanki nowotworowej są łatwiejsze do zlikwidowania niż w pełni rozwinięty proces nowotworowy.

W komórkach nowotworowych zmianie ulega zespół ich podstawowych cech dziedzicznych. Tym samym ulega zmianie ich przemiana materii i inne cechy biologiczne. W związku z tym tkanka nowotworowa staje się dla ustroju obca i zachowuje się w stosunku do niego jak pasożyt – korzysta z podścieliska i naczyń krwionośnych, z których czerpie środki odżywcze jednocześnie rozrastając się coraz bardziej, niszczy otaczające tkanki i zatruwa organizm produktami przemiany materii.

Mimo znacznych różnic nowotwór zachowuje liczne cechy tkanki prawidłowej, z której się wywodzi. Różnice między nowotworem a tkanką prawidłową dotyczą jednak najbardziej podstawowych cech biologicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *