Metyldopa

Metyldopa. Jest lekiem o złożonym mechanizmie działania na układ adrener- giczny. Działa konkurencyjnie w stosunku do adrenaliny i noradrenaliny, zajmuje ich miejsce w ziarnistościach sekrecyjnych ośrodkowego układu nerwowego i zakończeniach obwodowych (tzw. fałszywy neuroprzekaźnik). Równocześnie lek ten jest inhibitorem dekarboksylazy, enzymu biorącego udział w metabolizmie amin katecholowych, a także hamuje wydzielanie reniny. Główny jednak mechanizm jej działania hipotensyjnego polega na tworzeniu się metylonoradrenaliny, która pobudza receptory cc2-adrenergiczne i hamuje uwalnianie noradrenaliny. Jej działanie rozszerzające naczynia krwionośne jest więc wynikiem działania zarówno ośrodkowego, jak i obwodowego. Obniża ciśnienie skurczowe i rozkurczowe krwi. Nie powoduje zmniejszenia przepływu nerkowego: może więc być stosowana przy upośledzeniu czynności nerek. Wykazuje pewne działanie uspokajające.

Wchłania się tylko częściowo z przewodu pokarmowego (ok. 1/2 podanej dawki), osiągając szczytowe stężenie we krwi po 3-6 h. Jest metabolizowana i wydala się z moczem.

Wskazana jest we wszystkich postaciach nadciśnienia, a ponieważ powoduje zatrzymanie jonów sodowych, chętnie kojarzy się ją z lekami moczopędnymi.

Metyldopa potęguje działanie morfiny. Sympatykomimetyki, inhibitory MAO oraz trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne osłabiają jej działanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *