Kwasica niegazowa

Kwasica niegazowa występuje w warunkach fizjologicznych w czasie ciężkiej pracy fizycznej oraz w ciąży. W warunkach patologicznych przyczyną kwasicy niegazowej są zaburzenia przemiany materii, w których dochodzi do wytwarzania nielotnych kwasów organicznych, jak np. cukrzyca kwas (3-oksy- masłowy, acetooctowy), schorzenia nerek, poza tym żółtaczka mechaniczna (kwasy żółciowe), schorzenia serca (upośledzenie spalania kwasu mlekowego) oraz gorączka i głodzenie.

Zasadniczym objawem kwasicy jest pobudzenie ośrodków we-getatywnych: oddechowego (oddech Kussmaula) i naczyniorucho- wego (podwyższenie ciśnienia krwi), poza tym pobudzenie układu współczulnego, czego wyrazem jest sympatykotonia.

ZASADO WICA. Zasadowica (alcalosis) jest to zwiększenie wartości zasadowych lub zmniejszenie wartości kwaśnych w stosunku do zasadowych. Zasadowica może powstać wskutek zmniejszenia się zawartości C02 we krwi, np. w następstwie hiperwentylacji (nadmiernych wydechów), poza tym wskutek ubytku innych kwasów ustrojowych, np. HC1 po uporczywych wymiotach. Na ogół nie spotyka się bezwzględnego wzrostu wartości zasadowych w warunkach naturalnych. Głównymi objawami zasadowicy jest wzmożenie pobudliwości nerwowo-mięśniowej (spasmofilia) oraz zmniejszenie wrażliwości ośrodków wegetatywnych (ośrodka oddechowego i naczynioruchowego), co może prowadzić do zapaści i bezdechu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *