Klonidyna

Klonidyna. Jest pochodną imidazolinową o niedokładnie poznanym jeszcze mechanizmie działania. Pobudza zakończenia oc2-adrenergiczne w mózgu, co hamuje uwalnianie noradrenaliny w ośrodkowym układzie nerwowym. Prowadzi to do zmniejszenia stężenia noradrenaliny we krwi i powoduje obniżenie ciśnienia tętniczego. Spadek ciśnienia jest spowodowany z jednej strony zwolnieniem częstości pracy serca i zmniejszeniem objętości wyrzutowej serca, z drugiej zaś strony zmniejszeniem oporu obwodowego w wyniku rozszerzenia naczyń krwionośnych. Klonidyna dobrze wchłania się po podaniu doustnym. Jej dostępność biologiczna wynosi prawie 100%. Maksymalne działanie hipotensyjne obserwuje się po 1-3 h po podaniu doustnym. Biologiczny okres półtrwania wynosi ok. 12 h. Mniej więcej połowa podanej dawki wydala się w postaci nie zmienionej z moczem. Lek dobrze wchłania się przez skórę i dlatego jest także stosowany w postaci krążków przezskórnych.

Klonidyna znalazła zastosowanie głównie w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Objawy niepożądanego działania w czasie jej stosowania występują często (u ok. 50% chorych). Są nimi: senność, zawroty głowy, uczucie wysychania w jamie ustnej i nosie, nudności, zwolnienie częstości pracy serca, impotencja. Zmuszają one często do zaprzestania leczenia. Rzadziej występują przy podawaniu przez- skórnym (krążki). Nagłe odstawienie leku grozi gwałtowną zwyżką ciśnienia tętniczego, do wartości wyższych niż przed rozpoczęciem leczenia. Poza tym może powodować bóle głowy, drżenia mięśniowe, potliwość, przyspieszenia częstości pracy serca i bóle brzucha.

Catapres-TTS, krążki przezskórne, lek uwalnia się z nich w dawce 0,1 mg, 0,2 mg i 0,3 mg/24 h przez tydzień.

LeczenieMetyldopa rozpoczyna się od dawki 0,1 mg 2 razy dziennie, stopniowo ją zwiększając (średnio do 0,2-0,8 mg/24 h). Największa dawka dobowa wynosi 2,4 mg.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *