Eozynofilia

Eozynofilia jest to zwiększenie liczby granulocytów kwasochłonnych powyżej 4%. Przyczyną jej jest przenikanie do ustroju różnych czynników, zwłaszcza ciał białkowych, co prowadzi do uczulenia się ustroju, a w następstwie do odczynów uczuleniowych. W stanach tych dochodzi do wyzwolenia się z tkanek histaminy, która jest niszczona przez eozynofile. Eozynofilia występuje zatem we wszystkich chorobach alergicznych (dychawica oskrzelowa, katar sienny, obrzęk Quinckego i inne), poza tym w zatruciach produktami przemiany materii pasożytów (tasiemce, włośnie) oraz w końcowej fazie zdrowienia w przebiegu chorób zakaźnych (eozynofile – „zwiastuny zdrowienia”).

Największe nasilenie eozynofilii występuje we włośnicy (tii- chinosis) – często ponad 30% i więcej. Limfocyt oza jest to zwiększenie liczby limfocytów powyżej 30% ogólnej liczby krwinek białych. Występuje ona w przewlekłych chorobach zakaźnych, jak kiła, gruźlica, oraz w zakażeniach ogniskowych (zęby, migdałki). Limfocytoza występuje również w okresie zdrowienia w przebiegu ostrych chorób zakaźnych jako wyraz przewagi sił obronnych ustroju nad czynnikiem chorobotwórczym oraz w fazie wytwórczej zapa-lenia, w którym limfocyty biorą udział w powstawaniu ziarniny.

Monocy toza występuje w momencie przełomu w przebiegu niektórych chorób zakaźnych („parada zwycięstwa”), poza tym w zapaleniu wsierdzia, ziarnicy złośliwej, durzę plamistym, zimnicy i innych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *